عسل طبیعی - عسل رایحه خوانسار، اولین تولید کننده عسل ارگانیک در ایران
 

عسل طبیعی را بهتر بشناسیم

درباره عسل

عسل مایعی است شیرین و غلیظ. زنبور عسل با خرطوم مخصوص خود شهد گلها را میمکد و در عسلدان خود ذخیره می کند و با افزودن آنزیم آنرا تغلیظ و تغییر شکل داده و به عسل طبیعی تبدیل می کند. سپس بوسیله خرطوم خود آن را در سلولهای مومی کندو تخلیه و ذخیره می کند و پس از پر شدن تمام سلولهای مومی کندو عسل توسط زنبوردار از داخل کندو در فصل مشخص به میزان معین و به روش خاص خود برداشت می شود.
در آیات و روایات قرآن کریم و سایر کتب اسمانی به این هدیه ارزنده اشاراتی شده و از گذشته های دور مورد توجه اکثر بزرگان بوده است.  


تنوع رنگ و کیفیت عسل طبیعی

طعم، رنگ و کیفیت عسل هر منطقه تحت تاثیر نوع گل محل رویش و تنوع گیاهان آن منطقه می باشد. همین امر دلیل تنوع رنگ عسل طبیعی از زرد روشن تا قرمز تیره با غلظت ها و یا عطر و طعم های گوناگون می باشد.همین ویژگی باعث می شود که بعضی از عسلها گلو را تحریک کند یا به اصطلاح گلو را بسوزاند.


ویژگی های عسل طبیعی

ساده ترین راه برای مصرف کننده این است که با چشم شکل ظاهری عسل را ارزیابی و با زبان آن را مزه مزه نماید.
اگر مجموعه خصوصیات آن باب طبعش بود و طعم خاص عسل را داشت ارزش آن را دارد که بهای آنرا در حد معمول بپردازد و جهت اطمینان بیشتر از کیفیت عسل بهتر است در آزمایشگاه کنترل کیفیت به تایید نهایی برسد.
عسل طبیعی فاقد هر گونه افزودنی است و باید آنرا از افراد مطمئن و در بسته بندیهای بهداشتی ومعتبر تهیه کرد.

نکاتی در مورد عسل

روش نگهداری عسل طبیعی

عسل طبیعی ماده غذایی است که از نظر کیفیت فاسد نشدنی است و بهتر است در دمای معمولی اتاق نگهداری شود.
در صورت نگهداری در یخچال بهتر است درب ظرف را بسته تا رطوبت وارد آن نشده و شکرک زدن عسل طبیعی تسریع نشود.


شکرک زدن عسل طبیعی

آنچه در اصطلاح عامه شکرک زدن عسل می گویند و به خاطر وجود عبارت شکر در آن تقلبی بودن عسل را در ذهن تداعی می کند چیزی جز واکنش طبیعی تبلور ( کریستالیزه شدن ) نیست. این واکنش در تمام عسلهای طبیعی وجود دارد. ذرات شکرک زده در عسل طبیعی به مرور زمان ته نشین شده و رسوب می کند.
اگر این ذرات را با انگشتان دست مالش دهیم به راحتی له میشوند و در عسل غیر طبیعی این ذرات زبر بوده و ته نشین نمی شوند.
دلیل دیگر شکرک زدن عسل وجود رطوبت ذرات ریز موم گرده و ذرات دیگر می باشد . اما در کارخانه بسته بندی عسل تصفیه شده رطوبت آن گرفته میشود و شکرک زدن آن به مدت زیادی به تاخیر می افتد.
در صورت شکرک زدن عسل می توان ظرف عسل را به طوری که آب وارد آن نشود در داخل آبی با دمای 60 درجه قرار داد و یا روی حرارت ملایم شوفاژ گذاشته تا به آرامی ذرات آن ذوب شده و به حالت اولیه برگردد. البته در برخی از کشورها ترجیح میدهند عسل را بصورت شکرک زده مصرف نمایند.

خواص عسل طبیعی

خاصیت ضد باکتری

عسل طبیعی حاوی مواد ضد باکتری است و همین امر باعث می شود که هیچگونه باکتری در آن قادر به رشد نباشد.


خاصیت انرژی زایی

هر گرم عسل طبیعی حاوی 15/3 کیلو کالری انرژی می باشد.


خاصیت ضد میکروبی

عسل طبیعی دارای درصد کمی آب می باشد و فشار اسمزی آن فوق العاده بالاست .در چنین شرایطی آب درون باکتری را جذب نموده و سبب جلوگیری از ادامه زندگی باکتری و رشد و تکثیر آن می شود.


خاصیت ضد قارچی

فساد ناپذیر بودن عسل طبیعی به خاطر این است که زنبور یک ماده ضد عفونی کننده طبیعی و بی ضرر بنام اسید فرمیک به آن می افزاید و با وجود شیرینی زیاد هیچگاه کپک نمی زند ، ترش نمی شود و یا فاسد نمی شود.

کاربردهای عسل طبیعی

عسل ماده ای مقوی

عسل ماده ای مقوی و انرژی زاست ، بطوری که هر 100 گرم عسل طبیعی می تواند 330 کیلوکالری انرژی تولید کند. عسل حاوی 18 نوع اسید آمینه شناخته شده می باشد که “پرولین” ، مهمترین آنهاست. انواع ویتامین های (E ، D ، C ، A ، B5 ، B3 ، B2 ، B1) و نیز مواد معدنی کلسیم ، فسفر ، پتاسیم ، سدیم ، منیزیم ، آهن ، روی ، سولفور و گوگرد می باشد. عسل خاصیت میکروب کشی دارد و هیچ میکروبی در عسل اثر ندارد ، زیرا سریعا آب موجود در میکروب ها را جذب نموده و سبب نابودی آنها می شود. به همین منظور در درمان و ضد عفونی نمودن زخم ها و سوختگی ها می توان از عسل استفاده نمود. عسل طبیعی اسید های اضافی معده را از بین می برد و در درمان زخم و ورم معده موثر است. همچنین عسل با کمک آنزیم های موجود در خود می تواند چربی های دور قلب و رسوبات دیواره رگها را کاهش دهد.


موارد مصرف

یکی از بهترین راههای استفاده از عسل مصرف آن به صورت شربت می باشد که روش مناسبی برای هضم و جذب سریع آن است همچنین می توان مخلوط شیر و عسل را قبل از صبحانه میل نمود. عسل در درمان بسیاری از بیماریها از جمله بیماریهای قلب و عروق نقش بسزایی دارد . ثابت شده است که عسل به دلیل دارا بودن گلوکز زیاد تاثیر خوبی بر روی عضلات قلب دارد . در بیماریهای کلیوی عسل ضد عفونی کننده خوبی برای مجاری ادرار می باشد.


تاثیر عسل طبیعی روی دندان ها

قندهای عسل طبیعی با اینکه شیرینی فراوانی دارند به دندانها صدمه نمی زنند چنانچه شکر مدتی در دهان بماند به وسیله باکتری های دهان تجزیه می گردد و تولید اسید لاکتیک می نماید که برای دندان مضر است ولی عسل بر خلاف شکر چون دارای نوعی آنتی بیوتیک طبیعی است هیچگونه اسیدی در دهان تولید نکرده و حتی موجب ضد عفونی دندانها نیز می شود. پژوهشگران معتقدند که چای حاوی فلورین بوده و داروی موثری برای جلوگیری از فساد دندانها می باشد مشروط بر آنکه با عسل نوشیده شود. همچنین عسل طبیعی دارای خواص زیاد دیگری می باشد از جمله -تاثیرآن بر روی پوست ( ماسکهای زیبایی) -بر روی زخمهای سوختگی -بر روی جراحات پوستی و ...